İNTERNETTE GÜVENLİ GEZİNTİ

İNTERNETTE GÜVENLİ GEZİNTİ
İNTERNETTE GÜVENLİ GEZİNTİ

Bulunduğumuz çağın getirisiyle internet hayatımızın her noktasında erişebildiğimiz hatta ayrı kalamadığımız bir iletişim aracı, bilgi kaynağı, sosyal araç ve kimlik bilgilerimize kadar birçok kişisel bilgimizin bulunduğu bir depo haline gelmiştir. Her ne kadar hayatlarımızı fazlasıyla kolaylaştırsa da internet, doğru kullanılmadığı taktirde güvenlik açıkları sebebiyle hayatımıza birtakım olumsuzlukları da beraberinde getirir. Günümüzde internet tarayıcıları; kimlik bilgileri, tanımlama bilgileri internet aramaları ve siber suçluların hedefleyebileceği diğer hassas bilgiler için bir havuz haline gelmiştir. Tarayıcı güvenliği, çevrimiçi davranışlar ve ağ güvenliği gibi konuları kapsayan daha geniş çaplı siber güvenlik ve bilgisayar güvenliği kavramlarının bir bileşenidir. Hayatımızın büyük bir bölümünü çevrimiçi olarak geçiriyoruz. İşte bu sırada karşılaşabileceğimiz internet güvenliği tehditlerinden bazıları şunlardır.      

  1. Yetkisiz kullanıcıların bilgisayar sistemlerine, e-posta hesaplarına veya web sitelerine erişim sağlamasını ifade eden bilgisayar korsanlığı aktiviteleri.
  2. Verilere zarar verebilecek veya sistemleri diğer tehditlere karşı savunmasız halde bırakabilecek virüsler veya zararlı yazılımlar (kötü amaçlı yazılımlar olarak bilinir).
  3. Suçluların kişisel ve finansal bilgileri çalabildiği kimlik hırsızlığı olayları.

   Bireyler ve kuruluşlar, internet güvenliğine dair aşağıdaki adımları takip ederek kendilerini bu tür tehditlerden koruyabilir.

Güvenli Bir Parola Oluşturmak

   Kişisel sosyal medya hesaplarımız alışveriş sitelerindeki profillerimiz ya da Google hesaplarımız gibi birçok internet sitesi kişisel bilgi barındırması sebebiyle bizlerden parola oluşturmamızı isterler. Korsanların ya da siber zorbaların ulaşmak istedikleri bilgileri barındıran bu sitelere erişimleri kısıtlamak güvenli bir parola ile mümkün olabilir. Güçlü bir parola büyük-küçük harfler, rakamlar ve semboller barındırır. İçerisinde kimlik bilgilerinizin (doğum tarihi, soy isim vs.) bulunduğu bir parola güvenli bir hesap oluşturmaz. Ayrıca her profilde, sitede ve hesapta farklı bir şifre kullanmak ve belirli aralıklarda kullandığımız platformlardaki parolalarımızı değiştirmek hesaplarımızı daha korunaklı hale getirir.

Güvenli Siteleri Tanımak

    İnternetteki güvenliğimiz için dikkat etmemiz gereken önemli noktalardan biri de tıkladığımız sitelerin güvenilirliğini kontrol etmektir.    

Güvenli Bir Site Nasıl Anlaşılır?

Web adresinin yanında bulunan semboller bizlere site hakkında bilgi verir.

  • Güvenli
  • Bilgi veya Güvenli değil
  • Güvenli değil veya Tehlikeli

   Domain kısmındaki “https://” eklentisindeki “s” harfi https protokolünde SSL sertifikası bulunduğunu gösterir. Bu sertifika sitenin güvenli olduğunu onaylayan bir sertifikadır.

İndirilenlere Dikkat Etmek

   Siber suçluların en yaygın yöntemlerinden biri de bilgisayarınıza veya telefonunuza kötü amaçlı yazılım içeren dosya, program veya uygulamaları indirmenizi sağlayarak bilgilerinize ulaşmaktır. Bu durumun önüne geçmenin en temel yolu içeriğinden emin olduğumuz uygulama dosya veya programları güvenilir sitelerden indirmektir.

İzin Verilen Erişimler

   Birçok internet sitesi ve uygulama çeşitli amaçlar doğrultusunda bizlerden birtakım erişim izinleri ister. Kamera mikrofon ya da kişisel bilgilerimizi paylaştığımız bu yerler siber suçluların bilgi erişimine temel hazırlamaktadır. Erişimine izin verdiğimiz bilgilerin farkında olmak, gereksiz site ve uygulamalardan kaçınmak bu konudaki güvenliğimizin korunmasında bilinçli olmak kişisel verilerimizin korunmasında önemli bir adımdır. 

Antivirüs Programı 

   Antivirüs programları bilgisayarımıza çeşitli yollarla bulaşmış virüsleri tespit etmek, işlemek ve silmek için kurulmuş yazılımlardır. Güvenilir bir antivirüs programı kullanmak kötü amaçlı yazılımların doğuracağı olumsuzlukları en aza indirmeye yardımcı olur.

E-Posta ve Mesajlarla Gelen Eklentiler

   Siber suçluların bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılımlar göndermesinin bir diğer yolu da günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız mail ve mesajlardaki eklentiler ve linklerdir. Tanımadığımız hesaplardan gelen e-posta ve mesajları açmamalı, emin olmadığımız eklenti ve linklere tıklamamalıyız.

KAYNAKÇA

- kaspersky.com.tr